Honorowy Obywatel Wieruszowa – Edward Joachim Wende
Edward Joachim Wende urodzony 16 sierpnia 1936 w Warszawie, zmarł 28 maja 2002 w Warszawie – polski prawnik, adwokat i polityk, senator I i II kadencji, poseł na Sejm III kadencji.
Po powstaniu warszawskim rodzina powróciła do Kalisza. W 1953 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, następnie w 1962 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przez wiele lat praktykował jako adwokat. W latach 70-tych i 80-tych bronił działaczy opozycji w procesach politycznych. Był pełnomocnikiem Bronisława Geremka, Janusza Onyszkiewicza i Klemensa Szaniawskiego w procesie cywilnym przeciwko Jerzemu Urbanowi. Był także pełnomocnikiem oskarżycieli posiłkowych w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.
W latach 1993–1997 i od 2001 roku do śmierci pełnił funkcję sędziego Trybunału Stanu.
W latach 1989–1993 zasiadał w Senacie I i II kadencji, uzyskując mandat z ramienia Komitetu Obywatelskiego i Unii Demokratycznej, reprezentując Województwo Kaliskie. W Senacie m.in. przewodniczył Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1997–2001 sprawował mandat posła na Sejm III kadencji z listy Unii Wolności.
Edward Joachim Wende otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wieruszowa na podstawie Uchwała Nr XIII/96/99 Rady Miejskiej w Wieruszowie z dnia 18 czerwca 1999 r.
Uzasadnienie do w/w uchwały:
Edward Wende urodził się 16 sierpnia 1936 roku w Warszawie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adam Asnyka w Kaliszu. Wykształcenie wyższe – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikacje adwokackie i sędziowskie ukończył w Warszawie.
Obrońca w procesach politycznych działaczy solidarności i opozycji demokratycznej. Przyjaciel i obrońca księdza Jerzego Popiełuszki.
Senator Ziemi Kaliskiej I i II kadencji Senatu RP. Wówczas Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, członek Prezydium Senatu.
Od 1992 roku konsul honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce. Od 1994 roku Sędzia Trybunału Stanu.
Aktualnie poseł na Sejm RP z listy Unii Wolności w Warszawie. Wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i członek Komisji Administracji Spraw Wewnętrznych.
Posiada dwoje dzieci. Od 1989 roku związany jest z Wieruszowem. Dzięki poparciu, pomocy ówczesnego senatora zakończono w Wieruszowie budowę oczyszczalni oraz rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej.
Był obrońcą Wieruszowa w 1993 roku w rozpoczynającej się wówczas batalii o powiat.
Dzięki poparciu Pana Posła w 1998 roku miasto uzyskało status siedziby powiatu.