Honorowy Obywatel Wieruszowa – Michał Kulesza
Michał Tadeusz Kulesza (ur. 15 czerwca 1948 w Łodzi, zm. 13 stycznia 2013 w Warszawie) – polski prawnik, doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu, teoretyk administracji, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego.
W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od tego też roku pracował na tej uczelni. Uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych, został profesorem nadzwyczajnym UW. Kierował Zakładem Nauki Administracji na WPiA UW. Posiadał uprawnienia radcy prawnego, prowadził własną kancelarię i współpracował z innymi kancelariami.
Od lat 80-tych uczestniczył w badaniach nad odbudową samorządu terytorialnego. Należał do współzałożycieli Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, był jednym z twórców reformy samorządu terytorialnego z 1990 i 1998. Wchodził w skład zespołu do spraw samorządu podczas rozmów Okrągłego Stołu w 1989 roku. Uczestniczył w pracach nad reformą samorządową jako pełnomocnik rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (w randze podsekretarza stanu w URM). W latach 1997–1999 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Działał w Ruchu Stu. W 2004 był wśród założycieli Partii Centrum.
W latach 2004–2013 zasiadał w Radzie Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Samorząd Terytorialny”. W 2008 został społecznym doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010.
W tym samym roku został powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu. Michał Kulesza zmarł 13 stycznia 2013 w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z inicjatywy jego żony Ewy została ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” nagroda Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy.
W 2009 roku za wybitne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego i administracji publicznej i za osiągnięcia w pracy naukowej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, za osiągnięcia w pracy naukowej i publicznej, otrzymał Krzyż Komandorski tego orderu. W 2015 roku został pośmiertnie odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
Michał Kulesza otrzymał tytół Honorowego Obywatela Wieruszowa na podsrawie Uchwały Nr XIII/95/99 Rady Miejskiej w Wieruszowie z dnia 18 czerwca 1999 r.
Uzasadnienie do w/w uchwały:
Profesor Michał Kulesza urodził się w 1948 roku w Łodzi, ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana w Warszawie. Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1969 roku. W roku 1973 uzyskał doktorat, habilitował się w 1987 roku na podstawie pracy pt. „Administracyjno-prawne uwarunkowania polityki przestrzennej”. Od 1969r pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie od 1991 roku jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji. Zajmuje się prawem administracyjnym i administracją publiczną. Jest czynnie zaangażowany w prace na rzecz przebudowy administracji publicznej i odtworzenia samorządu terytorialnego. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, w grupie roboczej do spraw samorządu terytorialnego. Brał udział w pracach Społecznej Rady Legislacyjnej NSZZ Solidarność. Był jednym z twórców ustawy o samorządzie terytorialnym. W okresie 1992 – 1994 podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Administracji Publicznej. Przygotował „Założenia i kierunki reformy administracji publicznej, jest współautorem wielu projektów legislacyjnych z różnych dziedzin prawa publicznego i ustroju administracyjnego Państwa. W 1990 roku założył tygodnik samorządu terytorialnego „Wspólnota” i był jego pierwszym redaktorem naczelnym. Od 1994 roku jest doradcą Związku Miast Polskich, jest ekspertem Rady Europy. Obrońca Wieruszowa w batalii powiatowej, dzięki której Wieruszów może się rozwijać i istnieć jako powiat. Jeden z najważniejszych twórców reformy samorządowej gmin, powiatów i województw.
Profesor Michał Kulesza odwiedził Wieruszów w 1993 roku.